JAK POMÓC OSOBIE BLISKIEJ, KTÓRA CIERPI NA DEPRESJĘ

 

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tego powodu chcielibyśmy poruszyć bardzo ważny naszym zdaniem, a „mało popularny” temat. Jak pomóc osobie bliskiej, która cierpi na depresję?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że depresja to choroba, a nie wymysł pacjenta i poznanie jej objawów. Kiedy zauważymy u bliskiej nam osoby symptomy depresji, będziemy w stanie odpowiednio zareagować.

A jakie są objawy depresji? Przede wszystkim obniżony nastrój (smutek, ale uwaga – również drażliwość, czy skargi somatyczne w depresji maskowanej). Chorzy na depresję obojętnieją wobec otaczającej ich rzeczywistości – rzeczy, które wcześniej ich interesowały (np. spacery z psem) stają się dla nich przykrym obowiązkiem, a rzeczy które wcześniej sprawiały im przyjemność (np. hobby, spotkania ze znajomymi, seks) przestają ich cieszyć. U osób cierpiących na depresję zauważyć można również zmniejszenie energii. Każda, nawet błaha czynność (np. posprzątanie mieszkania, czy ugotowanie obiadu) staje się dla nich trudna do wykonania i niezwykle męcząca. Oprócz tego mogą skarżyć się na osłabienie koncentracji i uwagi, zaburzenia snu (wczesne budzenie się) i apetytu (powstrzymywanie się od jedzenia albo objadanie się). Mogą odczuwać poczucie winy i małej wartości, snuć pesymistyczne wizje przyszłości. Więcej o objawach depresji możesz usłyszeć w animacji, którą zamieszczamy pod artykułem.

Jeżeli takie objawy występują u bliskiej Ci osoby i utrzymują się od dłuższego czasu (minimum 2 tygodnie), zgłoś to lekarzowi. Wystrzegaj się od bagatelizowania problemu.

Unikaj też wypowiedzi typu „przesadzasz”, „to nic takiego”, „inni mają gorzej”, „weź się w garść”, „ogarnij się”, „będzie dobrze”, „myśl pozytywnie”. Takie komunikaty mogą wzmacniać w osobie chorej poczucie niezrozumienia i samotności.

Bądź szczególnie wrażliwy na działania o treści samobójczej (np. pisanie testamentu, czy mówienie: „to nie ma sensu”, „lepiej by było, gdyby mnie nie było”, „zabiję się”). Największym mitem jest to, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, tego samobójstwa nie popełnią. Jeśli usłyszysz coś niepokojącego ze strony bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą a w sytuacji zagrożenie zadzwoń na pogotowie.

Jak jeszcze, oprócz kontaktu ze specjalistami, możesz pomóc osobie bliskiej, która choruje na depresję?

Przede wszystkim nie obwiniaj się o zaistniałą sytuację. To, że depresja „przydarzyła się” Twojej rodzinie nie jest ani winą  Twoją, ani bliskiej Ci osoby.

Poszukaj wsparcia u dalszej rodziny, przyjaciół/znajomych, specjalistów – nie wstydź się mówić o problemie.

Staraj się aktywizować bliską Ci osobę – zachęcaj ją do wstawania z łóżka, czy wyjścia na wspólny spacer. Pamiętaj jednak o dostosowaniu swoich planów pomocy do jej możliwości. Daj jej wystarczająco dużo czasu na aktywność i nie zasypuj jej mnóstwem pomysłów. Dla osób w ciężkiej depresji sama zmiana pozycji w łóżku z leżącej na siedzącą jest już wielkim sukcesem, z którego warto się cieszyć.

Porozmawiaj też z bliską osobą o jej oczekiwaniach względem Ciebie. Uzgodnij z nią zakres i kierunek pomocy. Pamiętaj przy tym, że pomoc i wyręczanie to nie to samo.

Zachęcaj bliską Ci osobę do przestrzegania zaleceń lekarskich (przyjmowania leków). Staraj się robić to w atmosferze troski i zrozumienia, bez zdenerwowania. Pamiętaj, że leki antydepresyjne zaczynają działać po kilku tygodniach ich systematycznego przyjmowania.

Po prostu bądź. Okazuj bliskiej Ci osobie, że Ci na niej zależy. Przygotuj jej ulubiony posiłek, daj drobny prezent. Przytul ją, wysłuchaj, powiedz, że ją kochasz, że starasz się zrozumieć to, jak jest jej trudno.

Bądź wytrwały i zadbaj o siebie. Pamiętaj, że abyś był w stanie pomóc bliskiej Ci osobie, sam musisz być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

 

Opracował: zespół itpb.pl (K Kuc-Kowalczyk, N Liszewska)