Zaburzenie depresyjne jest dzisiaj na trzecim miejscu najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie i szacuje się, że przesunie się ono na pierwsze miejsce do roku 2030 (WHO, 2012). Z depresją zmagają się osoby dorosłe, młodzież. Zdarza się nawet, że objawy choroby występują u dzieci.
Jednym z największych wyzwań, jakim jest leczenie depresji jest fakt, że zaburzenie to pozbawia człowieka tych samych sił, które są potrzebne by ją pokonać.
Skąd brać energię do walki z depresją?
Skąd brać siłę na walkę z chorobą skoro to ona powoduje, że człowiek nie ma siły by wprowadzić jakiekolwiek działania / leczenie / terapię w życie? W naszym gabinecie często obserwujemy osoby, które zmagają się z tym wyzwaniem. Szczęśliwie w wyniku ich pracy oraz leczenia jakim była terapia depresji mieliśmy okazję wspólnie doświadczać wielu konstruktywnych zmian jakie wprowadzali w swoje życie. Ten fakt sprawia, że leczenie depresji u naszych Klientów jest dla nas szczególnym działaniem i motywuje nas do dalszej pracy i rozwoju.
Terapia depresji u dorosłych, jak i terapia depresji u młodzieży jest leczeniem zindywidualizowanym
Wychodzimy z założenia (co potwierdzają kontakty z naszymi Klientami), że każdy przeżywa depresję zupełnie inaczej, każda osoba ma za sobą swoją historię, zupełnie inny kontekst funkcjonowania, różne wsparcie, inny etap w życiu. Niemniej jednak tym, co łączy osoby, dla których została zastosowana terapia depresji jest fakt, że każda z nich borykając się z chorobą cierpi, nie jest w stanie w pełni korzystać z życia, ze swoich mocnych stron.
Depresja niczym czarny demon / pies z kultowego filmu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia WHO (Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=XiCrniLQGYc) przychodzi i „wypowiada w myślach” przerażające, zniekształcone, nieprawdziwe zdania na temat danej osoby, świata, przyszłości: „wszystko jest beznadziejne” „ … i tak Ci się nie uda” „ jesteś nieudacznikiem”. W poznawczo – behawioralnej terapii depresji dorosłych, młodzieży staramy się wspólnie z Klientem dyskutować, zmieniać te myśli, tworzymy wieloaspektowy plan, zawierający praktyczne i skuteczne strategie.
Celem terapii, jakim jest leczenie depresji u dzieci i młodzieży, koncentrujemy się na zmianie zachowania oraz myślenia. Wiele uwagi poświęcamy na pracę w obszarze emocji oraz ciała.
Nie ma jednej uniwersalnej formy umożliwiającej leczenie depresji
Niektórym osobom pomoże tylko farmakoterapia, innym z kolei psychoterapia lub działania obejmujące połączenie obu rodzajów pomocy. Jedno jest warte uwagi; badania pokazują, iż terapia depresji pozwala skutecznie z nią walczyć. Istnieją odpowiednie metody poznawczo – behawioralnej terapii depresji m. in. analiza myśli, prowadzenie dziennika, plany aktywności; wielokrotnie weryfikowane naukowo, które są dedykowane dla osób zmagających się z depresją i wielu pomogły ją pokonać.