Jakie są objawy depresji?

Jakie są objawy depresji?

 

Pierwszym krokiem by pomóc sobie lub osobie bliskiej w walce z depresją jest uświadomienie sobie, że depresja to choroba, a nie wymysł pacjenta i poznanie jej objawów. Kiedy zauważymy u bliskiej nam osoby symptomy depresji,  będziemy w stanie odpowiednio zareagować. 

 

A jakie są objawy depresji? Posłuchaj o objawach depresji w załączonej animacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YsV9xfA6g7k&feature=emb_logo

 

Jeżeli takie objawy występują u bliskiej Ci osoby i utrzymują się od dłuższego czasu (minimum 2 tygodnie), zgłoś to lekarzowi. Wystrzegaj się od bagatelizowania problemu.

Unikaj też wypowiedzi typu „przesadzasz”, „to nic takiego”, „inni mają gorzej”, „weź się w garść”, „ogarnij się”, „będzie dobrze”, „myśl pozytywnie”. Takie komunikaty mogą wzmacniać w osobie chorej poczucie niezrozumienia i samotności.

Bądź szczególnie wrażliwy na działania o treści samobójczej (np. pisanie testamentu, czy mówienie: „to nie ma sensu”, „lepiej by było, gdyby mnie nie było”, „zabiję się”). Największym mitem jest to, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, tego samobójstwa nie popełnią. Jeśli usłyszysz coś niepokojącego ze strony bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą a w sytuacji zagrożenie zadzwoń na pogotowie.