Dla klienta

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami do czytania, słuchania i oglądania wspierającymi proces rozwoju. W sekcji do pracy własnej znajdziesz ćwiczenia, zadania, formularze, z których możesz korzystać w ramach pracy indywidualnej lub razem z psychoterapeutą.


LISTOPAD 2020 – Listopad nowych sposobów

„Nigdy nie dowiesz się co potrafisz, dopóki nie spróbujesz” C. S. Lewis

Drodzy, jak co miesiąć, publikujemy dla Was kalendarz od #actionforhappiness .

?Listopad… miesiąc w którym warto postarać się poszukać nowych sposobów na drodze do własnego rozwoju.

Otwartość, wdzięczność, odwaga, życzliwość… Niech te wartości wypełnią szary, deszczowy listopad, twórzmy nowe pomysły i nowe rozwiązania z uśmiechem, otwartą głową i sercem.

Jakie są objawy depresji?

Jakie są objawy depresji?

 

Pierwszym krokiem by pomóc sobie lub osobie bliskiej w walce z depresją jest uświadomienie sobie, że depresja to choroba, a nie wymysł pacjenta i poznanie jej objawów. Kiedy zauważymy u bliskiej nam osoby symptomy depresji,  będziemy w stanie odpowiednio zareagować. 

 

A jakie są objawy depresji? Posłuchaj o objawach depresji w załączonej animacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YsV9xfA6g7k&feature=emb_logo

 

Jeżeli takie objawy występują u bliskiej Ci osoby i utrzymują się od dłuższego czasu (minimum 2 tygodnie), zgłoś to lekarzowi. Wystrzegaj się od bagatelizowania problemu.

Unikaj też wypowiedzi typu „przesadzasz”, „to nic takiego”, „inni mają gorzej”, „weź się w garść”, „ogarnij się”, „będzie dobrze”, „myśl pozytywnie”. Takie komunikaty mogą wzmacniać w osobie chorej poczucie niezrozumienia i samotności.

Bądź szczególnie wrażliwy na działania o treści samobójczej (np. pisanie testamentu, czy mówienie: „to nie ma sensu”, „lepiej by było, gdyby mnie nie było”, „zabiję się”). Największym mitem jest to, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, tego samobójstwa nie popełnią. Jeśli usłyszysz coś niepokojącego ze strony bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą a w sytuacji zagrożenie zadzwoń na pogotowie.

Do czytania

 

Jeżeli interesuje Cię tematyka pracy nad własnym dobrostanem, rozwojem i zdrowiem psychicznym zachęcamy do czytania naszych wpisów. Znajdziesz tu artykuły nt. różnych obszarów PSYCHE m.in. jak radzić sobie z lękiem? czym jest depresja? jak wesprzeć bliską osobę w żałobie?