Jakie są objawy depresji?

 

Pierwszym krokiem by pomóc sobie lub osobie bliskiej w walce z depresją jest uświadomienie sobie, że depresja to choroba, a nie wymysł pacjenta i poznanie jej objawów. Kiedy zauważymy u bliskiej nam osoby symptomy depresji,  będziemy w stanie odpowiednio zareagować. 

 

A jakie są objawy depresji? Posłuchaj o objawach depresji w załączonej animacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YsV9xfA6g7k&feature=emb_logo

 

Jeżeli takie objawy występują u bliskiej Ci osoby i utrzymują się od dłuższego czasu (minimum 2 tygodnie), zgłoś to lekarzowi. Wystrzegaj się od bagatelizowania problemu.

Unikaj też wypowiedzi typu „przesadzasz”, „to nic takiego”, „inni mają gorzej”, „weź się w garść”, „ogarnij się”, „będzie dobrze”, „myśl pozytywnie”. Takie komunikaty mogą wzmacniać w osobie chorej poczucie niezrozumienia i samotności.

Bądź szczególnie wrażliwy na działania o treści samobójczej (np. pisanie testamentu, czy mówienie: „to nie ma sensu”, „lepiej by było, gdyby mnie nie było”, „zabiję się”). Największym mitem jest to, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, tego samobójstwa nie popełnią. Jeśli usłyszysz coś niepokojącego ze strony bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą a w sytuacji zagrożenie zadzwoń na pogotowie.

„Nigdy nie dowiesz się co potrafisz, dopóki nie spróbujesz” C. S. Lewis

Drodzy, jak co miesiąć, publikujemy dla Was kalendarz od #actionforhappiness .

?Listopad… miesiąc w którym warto postarać się poszukać nowych sposobów na drodze do własnego rozwoju.

Otwartość, wdzięczność, odwaga, życzliwość… Niech te wartości wypełnią szary, deszczowy listopad, twórzmy nowe pomysły i nowe rozwiązania z uśmiechem, otwartą głową i sercem.

Chłopaki nie płaczą Czy rzeczywiście tak jest…

Cóż, dobrze by było by  płakali, ale często jest tak, że nie płaczą, zamykają swoje emocje albo wyrzucają je w postaci agresji słownej, obojętności. Często przyznają się do płaczu, ale wskazują, że nie robią tego w obecności znajomych, kolegów tylko w domu, w miejscach, gdzie  nikt nie widzi… jakby był to powód do wstydu, do odebrania im męskości 

Często słyszymy na ulicy, w domach, jak tata kieruje do syna zdanie “Nie płacz, nic się nie stało. Nie płacz, musisz być silny. Nie płacz, jesteś mężczyzną”…Nie przytula go  i nie mówi “Okej, masz prawo płakać, to musiało Cię boleć” – nie ma na to przyzwolenia…

A przecież częścią bycia mężczyzną jest odwaga i siła do dzielenia się swoimi emocjami, w tym płakania. Warto zapewnić chłopcom możliwość wyboru, że danego dnia są silni i idą do przodu, ale są dni, kiedy nie czują się dobrze, chcą popłakać, przyznać się, że nie wszystko jest w porządku i potrzebują pomocy.

To warto wzmacniać, to umiejętność eksponowania zarówno siły jak i smutku. Przeplatania tych dwóch reakcji i akceptowania ich.

Do wszystkich dziadków, ojców, braci, kolegów… cieszcie się, płaczcie, pomagajcie sobie i uczcie waszych synów, wnuków, że płacz jest akceptowany i czasami potrzebny.

Chłopaki płaczą i to jest okej.

 

Zapoznaj się z naszymi materiałami, które pomogą Ci ćwiczyć pracę nad sobą i swoimi dobrostanem psychicznym. Możesz z nich korzystać indywidualnie lub wraz z naszym psychoterapeutą. Znajdziesz tutaj karty do pracy własnej, opisy technik, kwestionariusze.

 

A może preferujesz słuchanie w trakcie jazdy samochodem, tramwajem, podczas picia porannej kawy… Jeśli tak, ta sekcja jest dla ciebie. Zasłuchaj się w polecanych przez nas podcastach, wykładach i chłoń wiedzę.