Emilia Tkaczyk

Ogólne informacje

Wrocław Zacisze:
Czwartek, Piątek,
psycholog okołoporodowy, psycholog dzieci, konsultacje rodzicielskie, psycholog młodzieży, Psycholog

Jestem psycholożką, specjalizuję się w obszarze psychologii dzieci oraz psychologii okołoporodowej. Pracuję również interwencyjnie, wspierając dzieci i dorosłych w różnych kryzysowych momentach ich życia. Dodatkowo obszarem mojej pracy jest diagnoza i wsparcie osób w spektrum autyzmu. W ramach konsultacji rodzicielskich wspieram rodziców na różnych etapach ich drogi – zaczynając od przygotowań, poprzez ciążę, początki rodzicielstwa, a także w pierwszych latach życia ich dzieci. Prywatnie jestem mamą trójki maluchów – synka oraz dwóch córeczek, bliźniaczek. Moje macierzyństwo jest wyjątkową, choć niełatwą drogą. Każdego dnia rozwijam się dzięki moim doświadczeniom macierzyńskim, również jako psycholog. Dodatkowo jako mama trójki maluchów, mam świetny kontakt z dziećmi. Swoją działalnością staram się wspierać kobiety zarówno w tych pięknych, jak i trudnych momentach macierzyństwa. Staram się tworzyć przestrzenie dla kobiet, w których mogą one otrzymać zrozumienie i akceptację, jednocześnie poznając inne wyjątkowe kobiety. Realizuję to przez różnego rodzaju projekty grupowe lub Krąg Kobiet, który prowadzę w ITPB.

Jak pracuję?

Jestem psycholożką, a w swojej pracy czerpię z różnych nurtów psychologicznych – moją główną ścieżką rozwoju jest nurt poznawczo-behawioralny (CBT) ale również sięgam po rozwiązania i wiedzę z innych nurtów. W swojej pracy podążam za klientem i jego potrzebami. Podchodzę do klienta z ciekawością i towarzyszę mu w poszukiwaniu odpowiednich dla niego rozwiązań. Bliska mi jest tematyka Rodzicielstwa Bliskości, samoregulacji, ale również Porozumienia bez Przemocy, czy mindfulness. W swojej pracy gabinetowej bardzo cenię sobie również doświadczenie w zakresie diagnozy spektrum autyzmu, które pomaga mi odpowiednio wspierać rodziców martwiących się rozwojem swoich dzieci.

Co jest dla mnie ważne?

W mojej pracy najważniejsze są dla mnie empatia, akceptacja, relacja i autentyczność. Kluczowe dla mnie jest wspieranie moich klientów w poszukiwaniu dróg do osiągnięcia swoich celów oraz dzielenie się z nimi swoją wiedzą oraz narzędziami, które mogą im w tym pomóc. Istotnym dla mnie elementem pracy z rodzicami jest pokazywanie naszego człowieczeństwa, czyli tego, że wiele trudności, których doświadczają, dotyczy większości z nas –  rodziców – przy jednoczesnej akceptacji i zrozumieniu dla ich doświadczeń. Moim priorytetem jest wspieranie rodziców w poszukiwaniu drogi, dzięki której będą mogli zadbać o siebie w rodzicielstwie, jak również dzięki której będą mieli narzędzia, wspierające ich w wychowaniu dzieci na szczęśliwych i niezależnych dorosłych. Ponadto bardzo ważne jest dla mnie wspieranie kobiet, szczególnie w czasie okołoporodowym, kiedy każda z nas potrzebuje zaopiekowania i zrozumienia.

Obszary wsparcia

 • pracuję interwencyjnie w różnych kryzysowych momentach życia klienta – wspierając w żałobie, w doświadczaniu przemocy, w kryzysach suicydalnych, czy jakiejkolwiek innej trudnej sytuacji życiowej, która prowadzi do kryzysu.
 • wspieram kobiety w czasie ciąży. Zarówno w ramach psychoedukacji na temat tego, co się z nimi dzieje/może dziać w czasie okołoporodowym, jak również przygotowując się wspólnie z nimi do porodu/połogu/karmienia piersią/ nowej roli życiowej.
 • prowadzę konsultacje z kobietami doświadczającymi okołoporodowych zaburzeń nastroju, depresji poprodowej. Po porodzie, pomagam kobietom, u których lęki (o dziecko, o zdrowie itp.) są bardzo nasilone.
 • wspieram kobiety w ciąży w oswajaniu lęków przed porodem i nadchodzącymi zmianami życiowymi.
 • pracuję z osobami po stracie okołoporodowej, ale również po innych trudnych doświadczeniach okołoporodowych (jak np. komplikacje w ciąży, traumatyczny poród i inne).
 • pracuję z rodzicami, którzy poszukują drogi do zadbania o swoje potrzeby i granice.
 • wspieram rodziców we wzmacnianiu swoich kompetencji wychowawczych, ale również w budowaniu przez nich poczucia własnej kompetencji. Widzę to jako pomoc w dążeniu do większej satysfakcji z bycia rodzicem.
 • pomagam rodzicom w poszukiwaniu przez nich rozwiązań pojawiających się trudności, w rozumieniu zachowania i emocji ich dzieci, w różnych kryzysowych momentach rodzicielstwa.
 • wspieram rodziców w momencie rozstania i poszukiwania sposobów zaopiekowania się ich własnymi potrzebami, ale również potrzebami ich dzieci.
 • pracuję z rodzicami między innymi w takich obszarach tematycznych, jak: złość dziecka, złość rodzica, stawianie granic, samoregulacja, samotność w rodzicielstwie, budowanie relacji z dzieckiem, odnajdywanie siebie w rodzicielstwie, rodzicielstwo bliskości, komunikacja bez przemocy, ale także wiele innych tematów, które generują potrzeby konkretnego rodzica.
 • wspieram osoby w spektrum autyzmu a także rodziców dzieci rozwijających się w spektrum – pomagam w rozwijaniu samoświadomości i akceptacji diagnozy a także w trudnościach, które osoby autystyczne mogą spotykać na swojej drodze.

 

Wykształcenie:

 

 • Uniwersytet Wrocławski, Psychologia (jednolite studia magisterskie, stacjonarne) 2011-2016
 • Roczne Studium Interwencji Kryzysowej w podejściu poznawczo-behawioralnym i humanistycznym ITPB
 • 4-letnie Szkolenie z Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Instytucie Poznawczym – Szkoła Psychoterapii w Krakowie (w trakcie)

 

Szkolenia:

 • Półroczne Szkolenie z Psychologii Okołoporodowej organizowane przez Katarzynę Skorupską (w trakcie)
 • Szkolenie „Jak pracować z osobami, które doświadczyły okołoporodowej straty dziecka?” prowadzone przez Izabelę Barton – Smoczyńską organizowane przez Szkołę Psychoterapii Dialog
 • Kurs „Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów – edycja online” prowadzone przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk.
 • „Szkoła Konsultacji dla psychologów – Narzędzia” – szkolenie online prowadzone przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk. Wiodące tematy – Rodzicielstwo bliskości w pracy konsultanta, Budowanie relacji z klientem, Zbieranie wywiadu.
 • „Szkoła Konsultacji dla psychologów – Moduł 4” – szkolenie online prowadzone przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk. Wiodące tematy – Komunikacja, Kryzys, Nastolatki.
 • Szkolenie „Psychologiczne aspekty czasu okołoporodowego” prowadzone przez Aleksandrę Fabjańską.
 • Psycholog w Fundacji Prodeste –pracuję jako członek zespołu diagnostycznego, a także prowadzę wsparcie psychologiczne oraz psychoedukację osób w spektrum autyzmu oraz rodziców dzieci w spektrum. Prowadzę również badania psychologiczne m.in. przy pomocy Skali IDS oraz Wywiadu SCID.
 • Konsultacje psychologiczne dla dzieci i rodziców w Fundacji Non Licet wspierającej osoby doświadczające przemocy. W ramach współpracy z Fundacją angażuję się również w prowadzenie warsztatów dla rodziców a także przygotowywanie materiałów psychoedukacyjnych np. ulotek dla rodzin uchodźczych.
 • Konsultacje psychologiczne oraz zajęcia grupowe (w tym zajęcia w szkole rodzenia) w Centrum położniczym MamaCare w Obornikach Śląskich.
 • Konsultacje psychologiczne w żłobku

POZNAJ POZOSTAŁYCH SPECJALISTÓW