Emilia Tkaczyk

Ogólne informacje

Wrocław Zacisze:
Czwartek, Piątek,
psycholog okołoporodowy, psycholog dzieci, konsultacje rodzicielskie, psycholog młodzieży, Psycholog

Jestem psycholożką, specjalizuję się w obszarze psychologii dzieci oraz psychologii okołoporodowej. Wspieram rodziców na różnych etapach ich rodzicielskiej drogi – zaczynając od przygotowań, poprzez ciążę, początki rodzicielstwa, a także w pierwszych latach życia ich dzieci. Prywatnie jestem mamą trójki maluchów – synka oraz dwóch córeczek, bliźniaczek. Moje macierzyństwo jest wyjątkową, choć niełatwą drogą. Każdego dnia rozwijam się dzięki moim doświadczeniom macierzyńskim, również jako psycholog. Dodatkowo jako mama trójki maluchów, mam świetny kontakt z dziećmi. Swoją działalnością staram się wspierać kobiety zarówno w tych pięknych, jak i trudnych momentach macierzyństwa. Staram się tworzyć przestrzenie dla kobiet, w których mogą one otrzymać zrozumienie i akceptację, jednocześnie poznając inne wyjątkowe kobiety. Realizuję to przez  różnego rodzaju projekty grupowe lub Krąg Kobiet, który prowadzę w ITPB.

 

Jak pracuję?

Jestem psychologiem, a w swojej pracy czerpię z różnych nurtów psychologicznych – zarówno poznawczo-behwioralnego (CBT), ale również sięgam po rozwiązania z nurtu psychodynamicznego, które sprawdzają się w czasie okołoporodowym. W swojej pracy podążam za klientem i jego potrzebami. Podchodzę do klienta z ciekawością i towarzyszę mu w poszukiwaniu odpowiednich dla niego rozwiązań. Bliska mi jest tematyka Rodzicielstwa Bliskości, samoregulacji, ale również Porozumienia bez Przemocy, czy mindfulness. 

Co jest dla mnie ważne?

W mojej pracy najważniejsze są dla mnie empatia, życzliwość i autentyczność. Ważne jest dla mnie wspieranie rodziców na różnych etapach ich rodzicielskiej drogi, wspieranie ich w pojawiających się w życiu trudnościach. Istotnym dla mnie elementem pracy z rodzicami jest pokazywanie naszego człowieczeństwa, czyli tego, że wiele trudności, których doświadczają, dotyczy większości z nas –  rodziców – przy jednoczesnej akceptacji i zrozumieniu dla ich doświadczeń. Moim priorytetem jest wspieranie rodziców w poszukiwaniu drogi, dzięki której będą mogli zadbać o siebie w rodzicielstwie, jak również dzięki której będą mieli narzędzia, wspierające ich w wychowaniu dzieci na szczęśliwych i niezależnych dorosłych. Ponadto bardzo ważne jest dla mnie wspieranie kobiet, szczególnie w czasie okołoporodowym, kiedy każda z nas potrzebuje zaopiekowania i zrozumienia. 

Obszary wsparcia

 • wspieram kobiety w czasie ciąży. Zarówno w ramach psychoedukacji na temat tego, co się z nimi dzieje/może dziać w czasie okołoporodowym, jak również przygotowując się wspólnie z nimi do porodu/połogu/karmienia piersią/ nowej roli życiowej.
 • prowadzę konsultacje z kobietami doświadczającymi okołoporodowych zaburzeń nastroju, depresji poprodowej.
 • wspieram kobiety w ciąży w oswajaniu lęków przed porodem i nadchodzącymi zmianami życiowymi.
 • po porodzie, pomagam kobietom, u których lęki (o dziecko, o zdrowie itp.) są bardzo nasilone. 
 • pracuję z osobami po stracie, ale również po innych trudnych doświadczeniach okołoporodowych (jak np. komplikacje w ciąży, traumatyczny poród i inne).
 • pomagam rodzicom bliźniąt w trudnościach, które mogą pojawiać się podczas opieki nad dwójką dzieci w tym samym wieku.
 • pracuję z rodzicami, którzy poszukują drogi do zadbania o swoje potrzeby i granice.
 • wspieram rodziców we wzmacnianiu swoich kompetencji wychowawczych, ale również w budowaniu przez nich poczucia własnej kompetencji. Widzę to, jako pomoc w dążeniu do większej satysfakcji z bycia rodzicem.
 • pomagam rodzicom w poszukiwaniu przez nich rozwiązań pojawiających się trudności, w rozumieniu zachowania i emocji ich dzieci, w różnych kryzysowych momentach rodzicielstwa.
 • wspieram rodziców w momencie rozstania i poszukiwania sposobów zaopiekowania się ich własnymi potrzebami, ale również potrzebami ich dzieci.
 • pracuję z rodzicami między innymi w takich obszarach tematycznych, jak: złość dziecka, złość rodzica, stawianie granic, samoregulacja, samotność w rodzicielstwie, budowanie relacji z dzieckiem, odnajdywanie siebie w rodzicielstwie, rodzicielstwo bliskości, komunikacja bez przemocy, ale także wiele innych tematów, które generują potrzeby konkretnego rodzica.

 

Wykształcenie:

 

 • Uniwersytet Wrocławski, Psychologia (jednolite studia magisterskie, stacjonarne) 2011-2016
 • Roczne Studium Interwencji Kryzysowej w podejściu poznawczo-behawioralnym i humanistycznym ITPB (w trakcie)

 

Szkolenia:

 • Kurs „Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów – edycja online” prowadzone przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk. 
 • „Szkoła Konsultacji dla psychologów – Moduł 4” – szkolenie online prowadzone przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk. Wiodące tematy – Komunikacja, Kryzys, Nastolatki.
 • Szkolenie „Psychologiczne aspekty czasu okołoporodowego” prowadzone przez Aleksandrę Fabjańską. 
 • Szkolenie „Pomoc psychologiczna w ciąży i w pierwszych
  miesiącach życia dziecka” w ramach projektu Akademia Terapeuty
  organizowanego przez NZOZ Psychomedic.pl.
 • Konsultacje psychologiczne oraz zajęcia grupowe (w tym zajęcia w Szkole Rodzenia) w Centrum położniczym MamaCare w Obornikach Śląskich.
 • Konsultacje psychologiczne w żłobku Grzechotka we Wrocławiu
 • Warsztaty dla nastolatków w ramach programu „Interwencja Szkolna” Fundacji Nowe Horyzonty

POZNAJ POZOSTAŁYCH SPECJALISTÓW